Capital Critics Circle Announces Theatre Award Nominees and Adds New Award Category

Reviewed by Capital Critics Circle

OTTAWA, October 15, 2015 – The Capital Critics Circle today announced the nominees for the sixteenth annual English-language theatre awards for plays presented in the National Capital Region during the 2014-2015 season. Courtesy of Tartan Homes, the Circle has expanded this year’s list to include the Tartan Award for technical excellence.

The nominees are:

Best professional production:

Re:Union by Sean Devine, directed by John Langs and Sean Devine, Horseshoes & Hand Grenades Theatre, Magnetic North Theatre Festival

Stuff Happens by David Hare, directed by David Ferry, National Arts Centre English Theatre

Three Men in a Boat, adapted for the stage from Jerome K. Jerome’s story by Mark Brownell, directed by Sue Miner. Pea Green Theatre Group (Toronto) at the Ottawa Fringe

Up to Low, adapted for the stage and directed by Janet Irwin, based on the book of the same name by Brian Doyle, Easy Street Productions and the Ottawa Children’s Theatre in association with the Magnetic North Theatre Festival.

Best community theatre production:

Avenue Q, Book by Jeff Whitty, Music and lyrics by Robert Lopez and Jeff Marx, directed by Michael Gareau, Musical director John McGovern, choreographer Aileen Szkwarek, Toto Too Theatre

Clybourne Park by Bruce Norris, directed by Chantale Plante, Ottawa Little Theatre

Dr. Jekyll and Mr Hyde, adapted by Jeffrey Hatcher from Robert Louis Stevenson’s novella The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde, directed by Wendy Wagner, Kanata Theatre

Fiddler on the Roof, Book by Joseph Stein, Music by Jerry Bock, Lyrics by Sheldon Harnick, directed by Michael Gareau, musical director Marylen Milenkovic, choreographer Debbie Guilbeault, Orpheus Musical Theatre Society

Next to Normal, Book and lyrics by Brian Yorkey, music by Tom Kitts, directed by C. Lee Bates, musical direction by Paul Legault, Indie Women Productions

Best director (professional):

AL Connors for Pomme and ‘Restes: Shipwrecked! On the Tempestuous Lost Island of Never, by AL Connors, Scott Florence and Margo MacDonald, A Company of Fools and the Great Canadian Theatre Company co-production.

David Ferry for Stuff Happens, National Arts Centre English Theatre

John P. Kelly for School for Wives, by Molière, Plosive Productions/SevenThirty Productions co-production.

Sue Miner for Three Men in a Boat, Pea Green Theatre Group

Rona Waddington for Comedy of Errors by William Shakespeare, St. Lawrence Shakespeare Festival.

Best director (community):

Michael Gareau for Avenue Q, Toto Too Theatre and for Fiddler on the Roof, Orpheus Musical Theatre Society

Sarah Hearn for The Lights of Shangri-La by David Whiteman, Toto Too Theatre

Barbara Kobolak for The Dining Room by A.R. Gurney, Kanata Theatre

Chantale Plante for Clybourne Park, Ottawa Little Theatre

Wendy Wagner for Dr. Jekyll and Mr. Hyde, Kanata Theatre

Best actor: (professional)

John D. Huston as Screwtape in Screwtape, directed by Michael James Burgess, By the Book Productions, Ottawa Fringe

Donnie Laflamme as Yank in The Hairy Ape by Eugene O’Neill, directed by Lisa Zanyk, Chamber Theatre Hintonburg

Andy Massingham as Kyle in The Best Brothers by Daniel MacIvor, directed by Eric Coates, Great Canadian Theatre Company

Andrew Moodie as Colin Powell in Stuff Happens, NAC English Theatre

Ben Muir as Jewel in Take Me Back to Jefferson, adapted from William Faulkner’s novel As I Lay Dying by Michele Smith and Dean Gilmour, a Theatre Smith-Gilmour production, NAC English Theatre

Tim Oberholzer as Tom in The Glass Menagerie by Tennessee Williams, directed by Eleanor Crowder, Bear & Co.

Best actress (professional)

Robin Guy as Eve and Satan in The Creation of the World and Other Business by Arthur Miller, directed by Jonathan Harris, 9th Hour Theatre

Michelle LeBlanc in Two by Jim Cartwright, directed by John P. Kelly, 100th Monkey Productions

Catriona Leger in The Young Lady in White by Dominick Parenteau-LeBeuf, translated by Maureen LeBonté, directed by Christopher Bedford, Evolution Theatre

Margo MacDonald in her one-woman show The Elephant Girls, directed by Mary Ellis, Parry Riposte Production, Ottawa Fringe

Rose Napoli as Juliet in Romeo and Juliet by William Shakespeare, directed by Janet Irwin, St. Lawrence Shakespeare Festival

Alison Smyth as Susy in Wait Until Dark by Frederick Knott, directed by Laurel Smith, Classic Theatre Festival

Best actor: (community)

Lawrence Evenchick as Russ and Dan in Clybourne Park, Ottawa Little Theatre

Bob Hicks as Fairchild in Sabrina Fair by Samuel A. Taylor, directed by Venetia Lawless, Ottawa Little Theatre

Phillip Merriman as Christopher Wren in The Mousetrap by Agatha Christie, directed by Nicole Milne, Ottawa Little Theatre

Craig Miller as Mackenzie King in Rexy by Allan Stratton, directed by André Dimitrijevic, Phoenix Players

Kraig-Paul Proulx as Albin/Zaza in La Cage aux Folles, book by Harvey Fierstein, music and lyrics by Jerry Herman, directed by Susan Fowler-Dacey, Suzart Productions

Shaun Toohey as Alan Turing in Breaking the Code by Hugh Whitemore, directed by Klaas van Weringh, Ottawa Little Theatre

Best actress (community)

Iyono Ede as Gary Coleman in Avenue Q, Toto Too Theatre

Alexandria Hodgson as Phyllis in The Railway Children adapted by Michael Kenny from the story by Edith Nesbitt, directed by Jim McNabb, Ottawa Little Theatre

Cheryl Jackson as Aunt Julia in Sabrina Fair, Ottawa Little Theatre

Kim Strauss as Eleanor in The Lion in Winter by James Goldman, directed by Jim Holmes, Kanata Theatre

Emily Walsh as Elizabeth in Dr. Jekyll and Mr. Hyde, Kanata Theatre

Best design/technical excellence (professional):

John Doucet for the set of Pommes and ‘Restes, A Company of Fools and the Great Canadian Theatre Company co-production.

Patricia Ann Forbes for the set of The Young Lady in White, Evolution Theatre

Bretta Gerecke for the set and costumes of Alice Through the Looking Glass by Lewis Carroll, adapted for the stage by James Reaney, directed by Jillian Keiley, NAC English Theatre.

Jamie Nesbitt for the sound and video for Stuff Happens, NAC English Theatre

André du Toit for the lighting in Take Me Back to Jefferson, a Theatre Smith-Gilmour production, NAC English Theatre

Best design/technical excellence (community):

Debbie Guilbeault for her choreography for Fiddler on the Roof, Orpheus Musical Theatre Society

David Magladry for the set and lighting of The Lights of Shangri-La, Toto Too Theatre

Graham Price for the set of The Railway Children, Ottawa Little Theatre

Robin Riddihough for the set of Clybourne Park, Ottawa Little Theatre

Karl Wagner for the set and lighting of Dr. Jekyll and Mr. Hyde, Kanata Theatre

The Audrey Ashley Award for a body of work, as well as the Tartan Awards for technical excellence and two special jury awards, will be announced on Monday, November 23 at the awards ceremony, to be held in the Salon at the National Arts Centre from 7 p.m. to 9:30 p.m.

Winners will receive cash awards, plaques and commemorative certificates.

The CCC instituted the awards in 2000 to honour the best in theatre on stages in the National Capital Region. The members of the selection committee for the 2014-2015 season English theatre awards were: Alvina Ruprecht, Patrick Langston, Jamie Portman, Connie Meng, Barbara Gray, Maja Stefanovska, Rajka Stefanovska, Kat Fournier and Iris Winston. The CCC is affiliated with the Canadian Theatre Critics Association and the International Association of Theatre Critics.

The 2015 CCC awards are sponsored by Barbara Crook Greenberg, Alan Dean Photography, Niholas Wojtas Photography, Coyle Publishing, the Cube Gallery, Executive Fitness Leaders and L-D Tool & Die. The National Arts Centre is hosting the 2014-2015 awards.

-30-

For further information, see the Capital Critics Circle website at www.capitalcriticscircle.com

or contact:

Iris Winston

Telephone: 613 256-4747

E-mail: iris.home@sympatico.ca


Categories

Past Reviews